Предложението за промяна в закона идва след постановените санкции от по 50 000 лева за Yettel и Vivacom заради повишението на цените
Несъмнено операторите ще обжалват предварителното изпълнение, както и заповедта за забрана. В случай че не успеят с обжалването, остават съмнения в ефективността на наложените им санкции
КЗП установи нелоялни търговски практики, използвани от мобилните оператори Йетел и Виваком при последните увеличения на цените и предприе незабавни действия за защита на правата на потребителите. Проверки и анализи разкриват ключови нарушения, представляващи сериозен риск за икономическите интереси на гражданите. Какви са те:
Първо, едностранна промяна на договорни условия без съгласието на потребителите. Установено е, че два от мобилните оператори са променили условията на действащи договори, включително увеличаване на месечните такси, без да са постигнали писмено споразумение с потребителите. Подобни действия поставят потребителите пред неравностойно положение, принуждавайки ги да приемат нежелани промени или да прекратят договорите си при неблагоприятни условия.
Второ, подвеждащи съобщения за правната обосновка на промените. При проверката е установено, че един от мобилните оператори е използвал заблуждаващи съобщения, позовавайки се на Закона за електронните съобщения, за да обоснове едностранните изменения на договорите. Такава практика не само нарушава добросъвестността, но и променя икономическото поведение на потребителите чрез подвеждане.
Трето, принудително добавяне на подобрения на абонаментните планове срещу увеличение на месечната такса. КЗП е установила, че един от мобилните оператори е включил двоен обем мобилни данни, повече национални минути и/или по-висока скорост на интернет, като обосновава това с „подобрение“ на абонаментните планове. Въпреки това, тези промени се извършват без изрично искане от страна на потребителите. КЗП подчертава, че такива действия нарушават принципите на прозрачност и добросъвестност и могат да доведат до съществена промяна в икономическото поведение на потребителите, които са поставени в ситуация на принудителен избор да приемат нежелани условия или да прекратят договора си.
Във връзка с установените нарушения, КЗП предприема следните действия:
Първо, забрана за прилагане на нелоялните практики – допуснато е предварително изпълнение на заповедите и всички оператори, нарушили закона, са задължени незабавно да прекратят прилагането на едностранни промени в договорите без съгласие на потребителите.
Второ, налагане на санкции: В рамките на своите правомощия, КЗП ще наложи съответните имуществени санкции на операторите, приложили нелоялните действия. В подобни случаи законът предвижда санкция в размер до 50 000 лева за всяка прилагана нелоялна търговска практика. КЗП апелира към всички граждани да се информират относно своите права и да подават сигнали при съмнения за нарушения.
Ето какво предлгата от платформата Активни потребители в коментар по темата: Несъмнено операторите ще обжалват предварителното изпълнение, както и заповедта за забрана. В случай че не успеят с обжалването, остават съмнения в ефективността на санкцията, защото глобите в ЗЗП не кореспондират с икономическия интерес на оператора. С други думи, как глоба от 50 000 лева ще спре възможността да операторите да получат по няколко милиона на месец? Твърде вероятно е, операторите да си платят глобата и да продължат по избрания път.
Крайно време е да се обсъди възможността за обвързване на глобите с процент от оборота на търговеца. Така те ще са по-справедливи и могат да имат възпиращ ефект. А що се отнася до клиентите на двата телекома, трябва да знаят, че това увеличение е недействително поради обстоятелството, че исканата сума не е предмет на сключения договор и не се дължи. Тези теза лесно ще се докаже в съда. Въпросът е, как да се върнат милионите, които вече ще са в джобовете на операторите.
Снимка на корицата: Председателят на КЗП Мария Филипова |